Chybový kód 0xc0000001: jak jej vyřešit

Chyba 0xc0000001 patří již od dob Windows XP k jedné z nejběžněších chyb, se kterými se na operačním systému od Microsoftu můžeme potkat. Jak jí předcházet a jak se ji můžeme pokusit odstranit? Na to se podíváme ve článku.

Chyba 0xc0000001 nastane v případě pokud zařízení nebo software potřebuje spustit operaci, který je nepřístupná nebo již spuštěná. Lze to přirovnat ke startování auta bez baterie – je jedno jak dlouho to budete zkoušet, stejně to nepůjde.

Několik nejčastějších problémů způsobujících tuto chybu:

 • Poškození nebo smazání souboru Security Account Manageru (SAM)
 • Poškození systémového souboru způsobeného např. výpadkem elektrické energie, napadení virem nebo chybným sektorem na disku
 • Ztráta nebo poškození většího systémového souboru

Jak chybě 0xc0000001 předcházet?

 • Doporučujeme zakázat Autorun a Autoplay v systému Windows
 • Vytvořte disk pro obnovení systému Windows
 • Pravidelně zálohujte soubory
 • Nikdy neotevírejte odkazy z nedůvěryhodných zdrojů
 • Nemažte systémové soubory Windows
 • Kontrolujte zda jsou ovladače aktualizovány

Chyba 0xc0000001 se již objevila, co nyní?

Pokud se chyba obevila po instalaci nového softwaru do vašeho PC, zvažte odinstalování nově přidaného programu. Pokud toto nepomůže, odpojte od počítače všechny periferie.

 1. Vypněte počítač a odpojte vše až na monitor, klávesnici a myš. Po znovuzapnutí zkoušejte připojovat další periferie. Pokud se chyba opět objeví po připojení některého zařízení, odpojte jej a vyzkoušejte připojit na jiném PC. Pokud na jiném PC funguje bezproblémově, vyzkoušejte zpět připojit k původnímu PC do jiného USB portu.
 2. Pokud jste do počítače přidávali novou komponentu, zkontrolujte zda je správně umístěna v konektoru. Pokud nebyla komponenta dobře zapojena, odpojte ji a proveďte novou instalaci.
 3. Pokud problém přetrvává, využijte nástroj pro obnovení. Pro starší verze Windows budete potřebovat instalční CD, novější verze Windows využívají USB disk. Připojte USB disk a restartujte počítač do prostředí Obnovení Windows (např. při kliknutí na restart držte klávesu SHIFT nebo v Nastavení zvolte položku Aktualizace a zabezpečení a následně v levém menu zvolte položku Obnovení. Zde zvolíte tlačítko Restartovat hned v sekci Spuštění s upřesněným nastavením. Zde zvolíte možnost Obnovení systému Windows.
 4. Pokud nepomůže oprava systému, je bohužel nezbytné provést čistou instalaci Windows. Opět proveďte restart (SHIFT + restart) a tentokráte zvolte možnost Přeinstalace Windows 10.

Tabulka jendotlivých možností oprav:

zdroj: https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4000735/windows-10-reinstall

Návod postupu najdete také na webu Microsoftu.

Doporučené články

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *